
Minimalne wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej w oparciu o treść Uchwały PZPN nr VI/90 z dnia 16 czerwca 2023 r.
5 stycznia, 2024
Wraz z nadejściem Nowego Roku, w życie wejdą zmiany dotyczące Minimalnych Wymagań dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej. Zmiany te reguluje Uchwała nr VI/90 z dnia 16.06.2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Uchwała wprowadza istotne zmiany dotyczące kontraktów zawodniczych, a co najważniejsze powoduje, że poprzednio obowiązująca uchwała w tym zakresie, tj. nr III/54 Zarządu PZPN z dnia 27 marca 2015 r. traci moc. W niniejszej publikacji, przy okazji omawiania zmian wprowadzonych w treści przedmiotowej Uchwały, przypomnimy pokrótce najważniejsze zapisy umowne jakie winny znaleźć się w każdym Kontrakcie o profesjonalne uprawienie piłki nożnej.
- Zmiany w zakresie sposobu doręczania korespondencji wymienianej między stronami kontraktów
Wraz z chwilą wejścia w życie nowej Uchwały PZPN, pojawia się możliwość doręczania korespondenci drugiej stronie kontraktu na wskazany przez nią w kontrakcie adres e-mail. Nie pozbawia to stron kierowania korespondencji drogą tradycyjną, listowną. Co ważne, skierowana w ten sposób korespondencja jest uznawana za wiążącą (posiada moc prawną).
II. Dopuszczalność zawarcia kontraktu piłkarskiego
Niezmienną pozostaje możliwość bycia związanym przez Zawodnika kontraktem o profesjonalne uprawianie piłki nożnej wyłącznie z jednym Klubem. Z kolei związanie się kontraktem z innym klubem przez Zawodnika będzie możliwe w przypadku, w którym ważność dotychczasowego kontraktu zawodnika upłynie w ciągu najbliższych 6 miesięcy.
Wyjątkiem od zasady posiadania kontraktu o profesjonalne uprawienie piłki nożnej wyłącznie z jednym Klubem, jest sytuacja, kiedy zawodnik zostaje transferowany czasowo do innego Klubu. Wtedy może być związany z dwoma Klubami, jednak reprezentować może barwy tylko jednego z nich. W takim wypadku, kontrakt zawarty z Klubem odstępującym zawodnika (na czas tzw. „wypożyczenia”) ulega zawieszeniu, a wszelkie zobowiązania kontraktowe wobec Zawodnika spoczywają na Klubie pozyskującym, chyba, że umowa transferowa będzie zawierała inne postanowienia w tym zakresie.
III. Klauzula odstępnego
Ważną kwestią, która pojawiła się w treści znowelizowanej uchwały, jest uregulowanie kwestii kontraktowej klauzuli odstępnego.
Klauzulą odstępnego jest zastrzeżenie/zapis w treści Kontraktu wiążącego Zawodnika z Klubem, że za zapłatą określonej w kontakcie sumy pieniężnej (brutto), tzw. kwoty odstępnego, kontrakt zawodnika z dotychczasowym Klubem (Klubem odstępującym) zostaje natychmiast rozwiązany. Skorzystanie z klauzuli odstępnego może nastąpić wyłącznie w określonym uchwałą PZPN terminie. Tym terminem jest okres od dnia następującego po dniu ostatniego meczu Klubu odstępującego przed rozpoczęciem okresu rejestracyjnego danej klas rozgrywkowej, a dniem zakończenia okresu rejestracyjnego następującego bezpośrednio po takiej rundzie rozgrywkowej.
Klauzula odstępnego powinna mieć określony termin do jej realizacji, a zatem dokonania zapłaty tej kwoty Klubowi odstępującemu. Najczęściej termin ten będzie określony poprzez liczbę dni, w których ma nastąpić zapłata. Kwotę określoną w kontrakcie jako „odstępne” może zapłacić Klubowi odstępującego Zawodnik lub Klub pozyskujący, za pisemną zgodą Zawodnika i powinna być zapłacona w całości (chyba, że Klub odstępujący i Zawodnik lub Klub Pozyskujący umówią się inaczej).
Klub odstępujący, który w całości otrzymał sumę „odstępnego” za Zawodnika, powinien niezwłocznie wydać oświadczenie o rozwiązaniu kontraktu z Zawodnikiem i dokonać wszelkich formalności związanych ze zmianą jego przynależności klubowej.
IV. Obowiązki stron przed podpisaniem kontraktu
1. Obowiązki Klubu
Aktualne pozostaje to, że Klub powinien poinformować zawodnika o obowiązujących zawodnika przepisach regulaminów PZPN, z tym zastrzeżeniem, że Klub powinien informować zawodnika o treści aktualnie obowiązującej uchwały regulującej minimalne wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej. Jednocześnie w przypadku, w którym w Klubie obowiązują wewnętrzne regulaminy, Klub powinien zawodnika poinformować o tym, że takie regulaminy istnieją, udostępnić zawodnikowi ich treść, a Zawodnik powinien podpisać oświadczenie, że się z tymi aktami zapoznał.
Przed zawarciem kontraktu, Klub powinien przeprowadzić także badania lekarskie Zawodnika, pod kątem jego zdolności do uprawiania piłki nożnej, a także pod kątem przebytych kontuzji mogących mieć wpływ na jego dyspozycję boiskową. Jest to niezwykle istotna kwestia bowiem zabronionym jest podpisanie kontraktu i następnie wpisanie w jego treść, że w przypadku, gdyby w wyniku badań lekarskich okazało się, że Zawodnik nie jest zdolny do gry (doskwiera mu jakiś uraz czy kontuzja) kontrakt będzie nieważny lub ulegnie natychmiastowemu rozwiązaniu. Zdecydowana większość klubów piłkarskich pilnuje spełnienia niniejszego wymogu.
2. Obowiązki zawodnika
Z kolei na Zawodniku spoczywa również szereg obowiązków koniecznych do spełnienia, zanim ten zwiąże się z Klubem umową/kontraktem. Otóż, zawodnik powinien poinformować Klub o innych obowiązujących go umowach, których jest stroną lub które go dotyczą, a które mogą mięć wpływ na wykonywanie przez niego obowiązków jako Zawodnika. Jest to niezwykle istotne, bowiem dzięki przekazaniu przez Zawodnika tych informacji, Klub będzie mógł wziąć pod uwagę jego oczekiwania, czy też będzie miał możliwość zabezpieczenia interesu Klubu, a wszystko po, by w przyszłości nie dochodziło do niedomówień i sporów pomiędzy stronami w tym zakresie. Brak poinformowania Klubu o innych posiadanych przez Zawodnika umowach cywilnoprawnych spowoduje, że Klub nie będzie musiał respektować takiego stanu rzeczy, a wszelkie negatywne konsekwencje, które poniesie Zawodnik z tego tytułu będą wyłącznie wynikiem jego niewłaściwego zachowania.
V. Zapisy kontraktowe o profesjonalne uprawianie piłki nożnej
Jest to temat rzeka, bowiem część zapisów, które muszą znaleźć się w kontrakcie wynika wprost z treści uchwał czy regulaminów PZPN. Część z nich stanowią zapisy indywidualnie ustalone pomiędzy klubem a zawodnikiem profesjonalnym, bowiem jak w każdej umowie cywilnoprawnej istnieje tak zwana swoboda umów. W oparciu właśnie o przywołaną swobodę umów, będą regulowane takie kwestie jak wynagrodzenia dodatkowe dla Zawodnika (np. uzależnionego od wyniku sportowego), inne świadczeń, np. te o charakterze niepieniężnym przysługujące Zawodnikowi czy też inne świadczenia wykonywane przez Zawodnika na rzecz Klubu.
Zapisy, które kontrakt MUSI zawierać:
- Czas jego trwania wraz z dokładnym określeniem dat, tj. od kiedy do kiedy będzie on obowiązywał (dzień/miesiąc/rok).
W przypadku zawodników pełnoletnich, kontrakt nie może być zawarty na okres krótszy niż do dnia, w którym kończy się sezon rozgrywkowy, natomiast maksymalnym czasem, na który można go podpisać jest okres 5 lat. Jednocześnie wskazać należy, iż kontrakt może zakończyć się w dniu następnym po dniu ostatniego meczu sezonu bądź z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym został rozegrany ostatni mecz sezonu. - Określenie wynagrodzenia zawodnika (w kwocie brutto lub netto).
Jednocześnie zapisy dotyczące wynagrodzenia powinny określać walutę, częstotliwość i sposób wypłaty wynagrodzenia oraz termin w którym będzie ono wypłacane (przypadającego nie później niż 15 dni kolejnego miesiąca kalendarzowego, po okresie za który wynagrodzenie to jest należne). - Dokładne określenie stron kontraktu.
Umowa musi precyzyjne określać dane osobowe każdej strony umowy (imię i nazwisko, datę urodzenia, narodowość), danych rejestracyjnych – w przypadku, gdy klub jest osobą prawną, danych adresowych oraz adresów korespondencyjnych stron, w tym ich adresów e-mail. W przypadku, w którym w negocjacjach oraz pośrednictwie transferowym zawodnika do danego Klubu brała udział inna osoba niż zawodnik (np. tłumacz, doradca prawny czy pośrednik transferowy), informację o niniejszym zamieszcza się w treści umowy, a dodatkowo osoba ta składa na niej swój podpis (obok podpisu zawodnika i reprezentanta klubu). Jeżeli udział przy podpisaniu brał pośrednik transferowy, w treści kontraktu wskazuje się także sumę jaką uzyskał z tytułu pośrednictwa, jeżeli jej uiszczenie spoczywa na Klubie. - Język kontraktu.
W sytuacji, w której kontrakty zawierane są z obcokrajowcami winno się je zawierać w języku zrozumiałym dla Zawodnika innej narodowości, z jednoczesnym określeniem która wersja językowa (polska czy obca) będzie wiążąca w przypadku istnienia rozbieżności co do ich treści. - Wskazanie prawa, któremu kontrakt podlega oraz jurysdykcji obowiązującej zgodnej z przepisami PZPN i FIFA.
- Zasady zachowania w poufności treści kontraktu.
- Oświadczenie zawodnika/zawodniczki dotyczące przestrzegania etyki sportowej – reguł fair play oraz zobowiązania do niedopuszczania się przekupstwa sportowego.
Zapisy, które kontrakt z kolei powinien, a nie musi zawierać to prawa i obowiązki określone dla obu stron kontraktu. Wiadomym jednak jest, że mimo, iż zapisy te względem prawa nie są obowiązkowe, stanowią one poza kwestią wynagrodzenia clou kontraktu.
VI. Obowiązki stron kontraktu
1. Obowiązki zawodnika
- Profesjonalne uprawianie piłki nożnej
Zawodnik ma obowiązek profesjonalnego uprawiania piłki nożnej wyłącznie w Klubie, którego barwy reprezentuje (poza wyjątkami dotyczącymi wypożyczenia zawodnika oraz reprezentowania barw narodowych). Co więcej, zawodnik zobowiązany jest trenować i uczestniczyć w procesie szkoleniowym w czasie do tego wyznaczonym przez Klub lub sztab szkoleniowy Klubu, brać udział w innego rodzaju spotkaniach lub eventach zorganizowanych przez klub (np. marketingowych, reklamowych, promocyjnych), obozach sportowych oraz reprezentować barwy klubu na najwyższym możliwym poziomie w meczach, zarówno tych oficjalnych, tj. ligowych rozgrywkach mistrzowskich (do których przynależy klub danego zawodnika), rozgrywkach międzynarodowych, czy pucharowych, jak również w meczach kontrolnych (tzw. sparingach). Zawodnik zobowiązany jest także do przestrzegania reguł fair play.
- Poddanie się badaniom oraz testom sprawdzającym
Wśród zobowiązań kontraktowych zawodnika jest także obowiązek poddania się testom sprawdzającym jego sprawność fizyczną oraz badaniom lekarskim zalecanym przez lekarza klubowego.
- Przestrzeganie przepisów antydopingowych
Każdego zawodnika profesjonalnie uprawiającego sport, w tym także piłkę nożną, obowiązują przepisy dotyczące zwalczania dopingu, które reguluje Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zwalczaniu dopingu w sporcie. Organem kontrolującym przestrzeganie zapisów wskazanej ustawy jest Polska Agencja Antydopingowa (POLADA). I tak, każdy zawodnik ma obowiązek poddawania się kontrolom i testom na obecność substancji niedozwolonych w organizmie przeprowadzanych właśnie przez POLADĘ. Co więcej, kontrakt piłkarski i jednocześnie status zawodnika profesjonalnego zobowiązuje są do stosowania wyłącznie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza klubowego lub z nim uzgodnionych. Istnieje także możliwość sprawdzenia możliwości zażycia danego leku w ogólnodostępnej bazie leków zabronionych.
- Informowanie o złym stanie zdrowia lub wypadku, leczeniu kontuzji
Praktycznie z każdej umowy cywilnoprawnej wiążącej Klub z zawodnikiem wynika, że na Zawodniku spoczywa obowiązek natychmiastowego zgłaszania choroby połączonej najczęściej z niezdolnością do wykonywania obowiązków kontraktowych oraz wypadku z udziałem Zawodnika. Najczęściej wygląda to tak, że już w chwili pojawienia się objawów choroby, zawodnicy zgłaszają je odpowiednim, odpowiedzialnym za to osobom ze sztabu szkoleniowego. Niejednokrotnie obowiązkiem zawodnika, pomimo złego samopoczucia jest pojawienie się w klubie, w którym lekarz klubowy lub inna osoba upoważniona diagnozuje zawodnika i podejmuje decyzję o sposobie czy metodzie leczenia. Podobnie jest, gdy chodzi o leczenie Zawodnika po kontuzji doznanej w trakcie treningów, meczów czy w związku z uprawianiem piłki nożnej. W pierwszej kolejności należy poinformować sztab szkoleniowy (Klub), a kolejno ustala się odpowiednią drogę i metodę leczenia doznanej kontuzji. I tu uwaga. Pomimo, że Klub zapewnia zawodnikowi leczenia, w tym także doznanych przez niego kontuzji, wielokrotnie zdarza się, że zawodnik chciałby leczyć się u innego specjalisty, aniżeli zaproponowany przez Klub. Od niedawna Klub ma obowiązek wydania Zawodnikowi zgody na pozyskanie opinii innego lekarza niż klubowego w zakresie doznanego urazu czy kontuzji, na jego koszt. W przypadku rozbieżności w zakresie pozyskanych opinii lekarskich, Klub i Zawodnik powinni wspólnie znaleźć rozwiązanie tej sytuacji lub zwrócić się o opinię trzeciego niezależnego stronom specjalisty. Warto w takim wypadku rozważyć wdrożenie w treść kontaktu odpowiednich regulacji w tym temacie, np. poprzez określenie górnej granicy kosztów leczenia, którą będzie pokrywał klub, a którą będzie musiał zawodnik pokryć sam.
- Prowadzenie zdrowego trybu życia i zachowywanie wysokiej sprawności fizycznej
Wśród zobowiązań zawodnika są i takie, które określają odpowiednie zachowanie się zawodnika oraz nakładają na zawodnika pewnego rodzaju zakazy. Każdy sportowiec, a zatem i zawodnik profesjonalnie uprawiający piłkę nożną powinien prowadzić zdrowy tryb życia i zachowywać wysoką sprawność fizyczną. Pojęcie zdrowy tryb życia jest bardzo szerokie i może być interpretowane przez każdego inaczej, ale w sporcie profesjonalnym chodzi o takie zachowanie zawodnika, które pozwoli mu w sposób rzetelny wykonywać wiążącą go umowę. Zawodnik powinien także przestrzegać, w rozsądnych granicach poleceń władz Klubu w zakresie jego funkcjonalności pozapiłkarskiej (spędzania wolnego czasu, ograniczenia rodzaju aktywności sportowej czy też lokalizacji w której zamieszkuje podczas wykonywania obowiązków klubowych). Zawodnik zobowiązany jest także brać udział w szkoleniach organizowanych przez PZPN, a dotyczących dopingu i korupcji w sporcie. Zawodnika obowiązują także zakazy, m.in. uczestniczenia w przyjmowaniu korzyści majątkowych w związku z reprezentowaniem barw klubowych (łapówkarstwa, przekupstwa sportowego) czy zakaz udziału w zakładach bukmacherskich jakichkolwiek rozgrywek piłkarskich czy udziału w akcjach reklamowych stanowiących działalność konkurencyjną dla klubu.
2. Obowiązki klubu
Wśród najważniejszych obowiązków spoczywających na Klubie w stosunku do Zawodnika są:
- wskazanie zasad ustalenia wynagrodzenia dodatkowego przysługującego zawodnikowi, w tym odesłanie do regulaminów wewnątrzklubowych, które regulują, na przykład premie drużynowe, a także wskazanie zasad dotyczących realizacji świadczeń o charakterze niepieniężnym oraz dotyczących wypłat ekwiwalentu pieniężnego,
- zapewnienie zawodnikowi warunków do uprawiania piłki nożnej i ciągłego podnoszenia jego kwalifikacji,
- wskazanie jakie zawodnika obejmą warunki i sposoby opieki medycznej,
- określenie zasad i warunków korzystania z wizerunku Zawodnika,
- określenie sposobu uczestnictwa w edukacji szkole Zawodnika, zwłaszcza Zawodników niepełnoletnich,
- określenie okresu oraz zasad wypoczynku Zawodnika,
- zobowiązanie Zawodnika do przestrzegania zasad dotyczących praw człowieka i zakazu dyskryminacji,
- umożliwienie uczestnictwa w oficjalnych meczach reprezentacji narodowej (w przypadku uzyskania przez Zawodnika oficjalnego powołania na terminy wskazane przez FIFA)
- ubezpieczenie Zawodnika od następstw nieszczęśliwych wypadków związanych z profesjonalnym uprawianiem piłki nożnej,
- poinformowanie zawodnika odnośnie świadczeń Klubu w zakresie ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, osobowego, majątkowego i sposobu rozliczeń podatkowych Zawodnika,
- wyrażenie zgody Zawodnikowi na zasięgnięcie niezależnej opinii lekarskiej na jego koszt w istotnych sytuacjach dotyczących jego stanu zdrowia, w sytuacjach w których w uzasadniony sposób kwestionuje on opinię wydaną przez Klub.
3. Przedłużenie kontraktu
Kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej można przedłużyć bądź na podstawie aneksu do obowiązującego kontraktu, bądź poprzez skorzystanie z opcji (klauzula zawarta już przy podpisaniu kontraktu umożliwiająca Klubowi przedłużenie kontraktu z szeregiem uwarunkowań koniecznych do skorzystania z niej) bądź też w przypadku ziszczenia się jakiegoś inaczej unormowanego warunku kontraktowego, indywidualnie określonego wobec danego Zawodnika – najczęściej będzie to warunek uzależniony od osiągnięć sportowych zawodnika.
VII. Rozwiązanie kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej
1. Stabilność kontraktowa
Co to jest stabilność kontraktowa w piłce nożnej? Otóż, jest to pewnego rodzaju zapewnienie wynikające z regulacji wewnętrznych PZPN, a skierowane do obu stron stosunku zobowiązaniowego, wskazujące, że podpisanego kontraktu nie da się rozwiązać przed upływem okresu jego obowiązywania. Oczywiście przepisy PZPN nie zabraniają rozwiązywania kontraktów polubownie, za tak zwanym porozumieniem stron.
2. Naruszenie stabilności kontraktowej
W tym wypadku uchwała z dnia 16 czerwca 2023 roku nie zmieniła zbyt wiele. Przypomnijmy tylko, co to jest naruszenie stabilności kontraktowej. Otóż, przepisy PZPN przewidują także sytuacje, w których strony będą mogły rozwiązać jednostronnie i przedterminowo zawarty kontrakt. Tak Klub, jak i piłkarz/piłkarka mają możliwość w ściśle określonych wypadkach do złożenia klubowi w formie pisemnej (pod rygorem nieważności) jednostronnego oświadczenia o wypowiedzeniu zawodnikowi lub Klubowi umowy. Naruszenie stabilności kontraktowej będzie zatem wynikiem, tzw. winy zawodnika lub winy klubu. Przypadki, w których do naruszenia stabilności kontraktowej dochodzi oraz kwestie postępowania w takich wypadkach znajdują się w przepisach uchwały dotyczącej minimalnych wymagań umowy.
3. Sankcje za naruszenie stabilności kontraktowej
Odpowiedzialność zarówno Zawodnika jak i Klubu z tytułu naruszenia stabilności kontraktowej regulują również przepisy omawianej Uchwały PZPN. Podobnie jest z sankcjami nakładanymi na Klub z powodu nieterminowego wykonywania zobowiązań finansowych. Z uwagi na okoliczność, iż w tym zakresie nie doszło do wielkich zmian oraz z uwagi na obszerność tej materii, omawianie jej szczegółów pozostawimy do analizy w innym czasie.
VIII. Minimalne warunki dotyczące ciąży i macierzyństwa zawodniczek
Przepisy regulujące ciążę i macierzyństwo w piłce nożnej zostały wprowadzone do treści minimalnych wymogów kontraktowych przy poprzedniej obszernej nowelizacji przepisów w zakresie minimalnych wymagań kontraktowych. Jednocześnie, w ramach krótkiego streszczenia wskazać można, że rozdział ten dotyczy Zawodniczek posiadających zawarty kontrakt z Klubem w okresie ciąży i macierzyństwa. W treści tych przepisów Uchwały ustalono, że ważność kontraktu nie może być uzależniona od tego, czy zawodniczka jest w ciąży, zajdzie w ciążę lub korzysta z praw związanych z macierzyństwem. Jak wynika z tychże regulacji, nieobecność zawodniczki z powodu macierzyństwa jest obowiązkowo odpłatna w wysokości dwóch trzecich wynagrodzenia, przez cały okres jego obowiązywania, chyba że prawo powszechne przewiduje korzystniejsze warunki. Co więcej, zawodniczce będącej w ciąży należy umożliwić uczestniczenie w rozgrywkach lub treningach, jeżeli prowadzący ciążę lekarz wydał na niniejsze zgodę i nie zagraża to życiu nienarodzonemu dziecku zawodniczki. W sytuacji, w której jednak nie ma możliwości, aby zawodniczka czynnie realizowała obowiązki związane z grą na boisku (aktywny udział w meczach drużyny) lub treningami, należy jej umożliwić realizację umowy w sposób alternatywny. Nadto, po porodzie, zawodniczce należy zapewnić możliwość karmienia piersią niemowlęcia i/lub odciągania mleka podczas realizacji stosunku zobowiązaniowego w Klubie. Kluby są także zobowiązane zapewnić odpowiednie udogodnienia w tym celu.
IX. Świadczenia dla Zawodnika w czasie jego niezdolności do gry
Uchwała nr VI/90 z dnia 16 czerwca 2023 r. wprowadza niewielkie zmiany w zakresie świadczeń dla Zawodnika w czasie jego niezdolności do gry, bowiem jej zapisy rozszerzają tylko obowiązek wypłacania Zawodnikowi wynagrodzenia w łącznym okresie 180 dni kalendarzowych lub Sezonie rozgrywkowym, kiedy ten wskutek urazu, kontuzji lub choroby nie ma możliwości, aby brał udział w rozgrywkach. Rozszerzenie, o którym mowa obejmuje właśnie urazy, których nie było w treści poprzednio obowiązującej uchwały w tym zakresie.
X. Zawodnicy poniżej 18 roku życia a zasady zawierania umów o profesjonalne uprawianie piłki nożnej
Kontrakty zawierane pomiędzy klubem a małoletnimi zawodnikami swą treścią zasadniczo nie odbiegają od kontraktów zawieranych z zawodnikami pełnoletnimi, jednak, aby do jego podpisania doszło muszą zostać spełnione następujące przesłanki:
- kontrakt może zostać zawarty wyłącznie z Zawodnikiem, który ukończył 15 rok życia, a nie ukończył 18 roku życia, na okres nie dłuższy niej 3 lata. W sytuacji, w której zawodnik uzyska pełnoletniość w trakcie trwającego sezonu rozgrywkowego, podpisany kontrakt zachowa ważność do końca jego trwania;
- kontrakt piłkarski piłkarza/piłkarki poniżej 18 roku życia może być zawarty wyłącznie przez przedstawicieli ustawowych (rodziców bądź opiekunów prawnych) Zawodnika.
Kontrakt z małoletnim zawodnikiem powinien nadto formułować prawa i obowiązki Zawodnika tak, aby były one dostosowane do wieku Zawodnika, z uwzględnieniem jego ustawowego obowiązku nauki w okresie jego obowiązywania (to właśnie nowość wynikająca z Uchwały z dnia 16 czerwca 2023 r.) Nadto, wynagrodzenie Zawodnika małoletniego musi wynosić co najmniej 500 zł brutto miesięcznie.
Autor
Adw. Oliwia Babiarz